Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Akceptuję Więcej...

Podstawowe wiadomości na temat szklarni i jej wyposażenia

 

Szklarnia typu Venlo jest obiektem zbudowanym z konstrukcji stalowej
z elementami aluminiowymi między którymi zamocowane jest szkło. Konstrukcja stalowa posadowiona jest na fundamentach.

 

Fundamenty

Konstrukcja

Kurtyna termoizolacyjna, cieniująca

Rynny uprawowe

Stoły przesuwne

System grzewczy, ogrzewanie w szklarni

Wyposażenie szklarni

Komputer klimatyczny

Fundamenty

Fundament wewnątrz szklarni stanowią betonowe słupki prefabrykowane ustawiane na stopach betonowych a po obrysie szklarni fundament może być wykonany tradycyjnie przy pomocy szalunków (zdjęcie obok).


lub jako fundament zbudowany z gotowych płyt prefabrykowanych, które przykręca się na specjalnych uchwytach do betonowych słupków zewnętrznych.


Zaletami fundamentu z płyt prefabrykowanych są:

1 lepsza izolacyjność termiczna od fundamentu tradycyjnego, gdyż wewnątrz płyty znajduje się płyta styropianowa

2  możliwość wykonywania fundamentów  przy temperaturach niższych od zera stopni.


Konstrukcja szklarni

Słupy, kratownice, rynny to główne elementy konstrukcji stanowiące szkielet szklarni. Rozmiary słupów (przekrój słupa  i grubość ścianki słupa) i kratownic (przekrój i grubość belki kratownicy i średnica prętów) zależą od wysokości, długości, szerokości szklarni oraz od parametrów zadanych przez klienta np. konstrukcja obciążona dodatkowo rynnami uprawowymi.


Przy zdefiniowanych powyższych założeniach dla każdej konstrukcji szklarni obliczane są parametry słupów, kratownic i pozostałych elementów konstrukcyjnych.

W firmach z których dostarczamy konstrukcje szklarniowe kalkulacje te są wykonywane przy użyciu programu komputerowego Casta Kassenbouw (T.N.O), który został specjalnie stworzony do tego celu.

Kurtyna termoizolacyjna, kurtyna cieniująca,
kurtyna energooszczędna, cieniówka

Specjalna tkanina która ma za zadanie izolować termicznie i cieniować. W zależności od potrzeb tkanina może mieć różną przenikalność światła i różną izolacyjność termiczną.
W praktyce tkanina jest zasuwana i odsuwana automatycznie przez  system napędowy linkowy lub zębatkowy. Profilem prowadzącym tkaninę od kratownicy do kratownicy może być rurka aluminiowa lub specjalny profil aluminiowy z uszczelką jak na zdjęciu obok.

Stoły uprawowe, stoły przesuwne, stoły zalewowe
Stoły uprawowe – aluminiowe stoły służące do uprawy, lub wystawy głównie kwiatów doniczkowych. Stoły przesuwne, zwiększają powierzchnię uprawy, gdyż można je przesuwać mając zawsze do dyspozycji jedną ścieżkę.
Stoły przesuwne zalewowe wyposażone są dodatkowo w wannę ze specjalnego tworzywa do której dostarczana i odprowadzana jest  pożywka dla roślin.


Każdy, kto raz doświadczył uprawy na stołach zna dobrze ich zalety: większa powierzchnia upraw,  wydajność pracy, mniejsze koszty obsługi.


Rynny uprawowe
Uprawa na rynnach wiszących to nowoczesny sposób uprawy pomidorów i ogórków. Główną zaletą rynien jest – oprócz wygody w produkcji i pielęgnacji – brak zastoisk wodnych, które często mogą być przyczyną rozwoju chorób u roślin.
Na zdjęciu  rynna uprawowa widok od dołu.  Rynny uprawowe mocowane są na specjalnych zawiesiach zawieszonych na kratownicy. Przy budowie  szklarni warto pomyśleć by konstrukcja była przygotowana na takie obciążenie.
W szklarniach już istniejących bez możliwości zawieszenia rynien uprawowych można zastosować specjalne podstawki pod rynny.
System grzewczy, ogrzewanie w szklarni
System grzewczy w szklarni zbudowany jest z kilku obiegów.  Zazwyczaj szklarnia podzielona jest na:  obieg dolny, górny i obieg ogrzewania wegetacyjnego. Każdy obieg wyposażony jest w tzw. grupę miksującą składającą się z pompy, zaworu trójdrożnego, sterownika, zaworów klapowych.
W nawie o szerokości 6,4m stosuje się w ogrzewaniu dolnym 4 pary podwójnych rur (czyli 8 rur) a ogrzewaniu górnym zazwyczaj cztery rury.
Rury w ogrzewaniu dolnym są wykorzystywane do komunikacji.  Jeżdżą po nich specjalne wózki  do pielęgnacji i wózki do zbiorów.
Ogrzewanie dolne w szklarni o szerokości nawy 8,0mWyposażenie szklarniStacja klimatyczna, komputer klimatyczny

Komputer klimatyczny służy do kontroli i utrzymania zadanych warunków w szklarni takich jak temperatura, wilgotność natężenie światła, stężenie CO2. Komputer wyposażony w wyżej wymienione czujniki dodatkowo posiada czujniki sprawdzające siłę wiatru, kierunek wiatru i czujnik deszczu. Pobierając dane z tych czujników komputer kontroluje klimat w szklarni poprzez sterowanie ogrzewaniem, otwieraniem i zamykaniem kurtyn i okien aż do ustalenia zadanych parametrów.